75% pracowników wystrzeliło ze stadionu Maracanã w Rio de Janeiro przed Igrzyskami Olimpijskimi

Administratorzy legendarnego stadionu Maracanã w Rio de Janeiro zwolnili 75% personelu areny na osiem miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi 2016.

Konsorcjum utworzone przez firmę budowlaną Odebrecht SA i grupę rozrywkową AEG powiedział w oświadczeniu w poniedziałek, że zwolniono 40 osób.

Stadion, który był gospodarzem finału Pucharu Świata 2014, ma być używany przez maksymalnie 9 miesięcy przez organizatorów gier, którzy sprowadzają swoich pracowników w tym okresie. Administratorzy Maracanã mówią, że zwolnienia mają na celu obniżenie kosztów, podczas gdy obiekt znajduje się pod kontrolą Olympic.Wycieczki na arenę i konserwacja będą przeprowadzane przez wykonawców. Brazylia otwiera nową świątynię religii narodowej na odnowionym Maracanã Czytaj więcej

Maracanã, flagowy stadion Brazylii z prawie 79 000 miejsc, ma również organizować mecze piłki nożnej olimpijskiej jak ceremonie otwarcia i zamknięcia.

Własność stadionu przekazanego w 2013 r. prywatnemu konsorcjum utworzonemu przez Odebrecht, który jest teraz zamieszany w masowy program korupcji w państwowej spółce naftowej Petrobras.

Konsorcjum stadionu straciło w ciągu dwóch pierwszych lat działalności 125 mln reali (31,2 mln USD). W zeszłym roku prawdopodobnie odniósł jeszcze większy sukces i prowadzi rozmowy z rządem stanu Rio de Janeiro w sprawie renegocjacji umowy.Facebook Twitter Pinterest Widok z lotu ptaka na kompleks Maracanã z rocznym wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie Rio 2016, 5 sierpnia 2015 r.Photograph: Matthew Stockman / Getty Images

Administratorzy twierdzą, że trwają dyskusje z rządem Rio na temat nowego kontraktu operacyjnego.

Konsorcjum stwierdziło, że jednym z powodów, dla których stracili pieniądze, jest ponieważ nie byli w stanie zbudować kompleksu handlowego na miejscu, z powodu protestów w 2013 r. w związku z próbami eksmitowania rdzennej społeczności z niszczejącego kompleksu muzealnego.

Brazylijskie media poinformowały, że operacje na stadionie mogą zostać zwrócone do stan w 2017 r.

Kolejne tegoroczne igrzyska olimpijskie w Rio były również tematem niepochlebnych gazet w tym tygodniu.

Energia elektryczna została odcięta na stadionie, na którym odbywają się imprezy lekkoatletyczne, jako rząd miasta Rio i klub piłkarski Botafogo obwiniali się o niezapłacone rachunki za media.

Brazylijska strona internetowa Globo Esporte powiedziała, że ​​rachunki wyniosły 1 mln reali (250 000 $) i stanowiły dwa miesiące brakujących płatności.Według doniesień elektrownia od zeszłego tygodnia znajduje się na arenie, a woda została zredukowana ponad miesiąc temu.

Głęboka recesja w Brazylii zmusiła do cięć w przygotowaniach olimpijskich, ponieważ organizatorzy starają się obniżyć o 500 milionów dolarów w wydatkach na utrzymanie budżetu operacyjnego w wysokości 1,9 mld $.